فرش ماشینی 1200شانه

فرش 1200 شانه

فرش کاشان به عنوان نماینده تمدن و فرهنگ اصیل در تمام جهان شناخته شد‌ه‌است. هر منزل ایی که با فرش کاشان پوشیده شده است در واقع قسمتی از تاریخ و فرهنگ و تمدن هزار ساله ایران را در تار و پود خود به نمایش گذاشته است.
طرح و نقش فرش ایران نمایان گر هنر و زیبایی هنرمندان ایرانی و فرهنگ اصیل ایرانیست که با رنگ  و طرح های بی بدیل خود همانند گوهری گران بهاء زیبایی فضای خانه را دو چندان می نماید. هرکدام از طرح های فرش های ایرانی نشان دهنده یک هنر اصیل ایرانی است که در پیکره فرش نهادینه گردیده است.
صنعت فرش ماشینی  نیز همچون دیگر صنایع با پیشرفت علم و تکنولوژی محصولات جدید و منحصر بفردی در صنعت فرش تولید نموده است. فرش ماشینی در واقع ترکیبی از هنر اصیل ایرای  و  جدیدترین  دستگاه های بافندگی روز دنیا.
 فرش ماشینی کاشان از این عرصه به دور  نبوده و زیباترین و باکیفیت ترین نگارهای  فرشینه خود را خلق نموده است. گونه های مختلف فرش ماشینی در تعداد شانه ها و تراکم های متنوع تولید و به بازار مصرف ارائه می گردد. از منظرزیبایی و کیفیت برخی از این تولیدات همانند و یا حتی بهتر از انواع فرش دستباف تولید میشوند، در صنعت فرش ماشینی به فرش 1200 شانه، فرش ماشینی دستباف گونه نیز گفته میشود و علت آن ریز بافت بودن و تراکم بالاست. فرش 1200 شانه کاشان به دلیل کیفیت بالا و ریز بافت بودن آن در بازار فرش رقیبی قابل توجه با فرش دستباف میباشد.

 

اصطلاحات رایج در صنعت فرش

در زمان خرید فرش ماشینی با چندین اصطلاح مواجهه می شوید که در ادامه به معرفی هر کدام می پردازیم:
تعداد شانه: تعداد شانه به تعداد ریشه و گره  فرش در یک متر  ازعرض فرش گفته میشود. انواع فرش ماشینی در تعداد شانه های  700 شانه، 1000 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه بافته میشود. برای مثال فرش 1500 شانه در یک متر از عرض فرش 1500 گره بافته میشود.
تراکم فرش: به تعداد گره یا ریشه فرش در یک متر مربع از طول فرش گفته می‌شود. فرش ماشینی با توجه به تعداد شانه در  تراکم های مختلفی بافته میشود. مثلا  فرش 1200 دارای تراکم 3600 است، یعنی در 1 متر فرش 1200 شانه، 3600 گره یا ریشه موجود است.

 

انواع فرش 1200 شانه

فرش 1200 شانه به دو صورت مسطح و گل برجسته تولید می شود، که در ادامه به معرفی هر کدام و ویژگی های آن ها می پردازیم.