نکات کاربردی در انتخاب فرش اتاق خواب


نویسنده
1400/06/30
نکات کاربردی در انتخاب فرش اتاق خواب

فرش اتاق خواب، جلوه ای خاص و دوست داشتنی به فضای اتاق می‌دهد و محیطی دنج و صمیمی برای آن به وجود می آورد. علاوه بر جلوه ظاهری این عنصر دکوری قشنگ، بافت نرم فرش نیز سبب میگردد که حس لطافت و خوشایندی را در پایین پایتان احساس نمایید و همینطور عایق بودن آن در برابر گرما و سرما، محیطی گرم و آرام برایتان به وجود می‌آورد تا خوابی آرام و شادی بخش را تجربه کنید. تمامی این خصوصیات مثبت، هر فردی را ترغیب می نماید که از فرش در اتاق خواب استفاده نماید، البته با وجود تنوع گوناگون در طرح، رنگ و بافت های متنوع فرش ها در بازار، گزینش آن بسیار دشوار و چالش برانگیز میباشد که اکثر اوقات ما در هنگام خرید، دچار سختی و تردید می کند.


چه نکات و معیارهایی را در انتخاب فرش مطلوب برای اتاق خوابمان می بایست در لحاظ بگیریم؟

اتاق خواب قسمت خصوصی هر منزل است که هر شخص علاقمند است آن را مطابق با سلیقه خویش دکورا سیون نماید. براین اساس از معیارهای تاثیر گذار در گزینش فرش اتاق خواب، سلیقه خود شخص است. بجز این اندازه، رنگ، طرح و نوع الیاف فرش را نیز در هنگام خرید در لحاظ بگیرید تا تناسب و هماهنگی بی نظیر دربین کلیه موادسازنده دکوراسیون اتاق خواب به وجود آید. 


1- در ابتدا نوع چیدمان فرش اتاق خواب و انداز ه آنرا در نظر بگیرید

بدین ترتیب ابتدا یکی از وضعیت های دکوراسیون فرش را تعیین نمایید،  با توجه به اندازه  اتاق خواب و تخت, محل قرار گیری هریک از وسایل در آن، ابعاد فرش مناسب اتاق خوابتان را معلوم نمائید.

– پهن کردن فرش تنها در پایین تخت خواب
از مرسوم ترین و پرکاربردترین شیوه های دکورا سیون کف اتاق خواب، پهن کردن فرش به حالتی میباشد که فقط پایین تخت خواب و قسمت مشخصی از گوشه و کنار آن را پوشش دهد که مناسب هر اندازه ای از اتاق خواب میباشد. توجه داشته باشید که اندازه فرش در این‌حالتحداقل 30 سانتیمتر از هر سمت آن، از دو طرف تخت و زیر آن قابل دیدن باشد.

– پهن کردن فرش در تمام اتاق خواب
انتخاب فرشی که سطح زیادی از کف اتاق خواب را پوشش دهد، این انتخاب برای اتاق خواب های کوچک بسیار مطلوب میباشد. اعتنا داشته باشید که در اتاق خواب کوچک، هر سمت فرش با دیوار دست کم 13 سانتیمتر و در اتاق خواب بزرگ دست‌کم 20 سانتیمتر فاصله داشته باشد.  در اتاق خواب های بزرگ، کناره فرش میبایست با پایه میز آرایش و میز کار دست کم 8 CMمسافت داشته باشد.

– پهن کردن فرش در اطراف تخت خواب
بیشتر اشخاص سرمای سطح کفپوش را هنگام صبح و در فصول سرد سال نمی توانند تحمل نمایند. در این صورت توصیه میکنیم که در دو طرف تخت فرش های کوچکی را پهن نمایید. بهتر است طول فرش برابر با طول تخت باشد و عرض آن به مقداری باشد که بین لبه آن با دیوار، دست کم 13 cm مسافت وجود داشته باشد.

 

2- انتخاب طرح و نقش و رنگ آن با توجه به دیگر اجزاء اتاق خواب

طرح و نقش فرش اتاق خواب، به سبک چیدمان اجزاء خانه بستگی دارد.در کل فرش های ساده و یا فرش هایی که دارای طرح و الگوهای هندسی می باشند، مناسب مدل دکورا سیون های امروزی و مدرن و فرش های ایرانی مناسب دکوراسیون کلاسیک هستند.
در گزینش رنگ فرش اتاق خواب نیز به ذوق و سلیقه فردی خود توجه کنید. البته در حالتی که می‌خواهید دکوراسیونی هماهنگ داشته باشید توصیه میکنیم که رنگ فرش با رنگ رو تختی و پرده یکسان باشد.

 

3. توجه به الیاف فرش در هنگام خرید فرش اتاق خواب

در کنار طرح و نقش های گوناگون، فرش ها از الیاف متعدد و متنوعی نیز تولید می‌شوند. فرش هایی با الیاف ابریشم و خز بسیار نرم و لطیف می‌باشند و جلوه ای قشنگ به اتاق خواب میدهند. ولی می بایست بگوییم که‌این نوع الیاف دارای مقاومت کمی می باشند و در منزل هایی که حیوان خانگی دارند فرسوده می شوند. 

 

4. توجه به جنس کفپوش فرش در زمان خرید فرش

یکی‌از آیتم های اساسی دیگری که در گزینش فرش  بایستی در نظر گرفت جنس کفپوش اتاق خواب میباشد. فرش های ماشینی روی کفپوش هایی نظیر سرامیک که سطح لیزی دارند به سادگی لیز میخورند و برای شما درد سر ساز هستند.به همین دلیل در پشت فرش ماشینی، پدِ فرش قرار دهید تا لیز نخورد.
همینطور به عایق بودن کفپوش اتاق خواب در مقابل گرما دقت نمایید.کفپوش هایی که گرما را منتقل و سطح سردی دارند، نظیر کف سنگی یا سرامیکی، فرش های قطور و خزدار پهن نمائید. از سوی دیگر می توان در اتاق هایی که کفپوش عایق و سطح نسبتا گرمی دارند، فرش نازکی پهن نمود.